Faculty/Staff Directory

TEACHERS: Click here to access your ASHAR email.

Administration

Rabbi Ari Jacobson - Menahel / Dean

Mrs. Debby Jacobson - Principal, Girls Division

Mrs. Jacqueline Borgen - Director, Early Childhood & First Grade

Mrs. Jennah Schuh - Assistant Principal, General Studies

Mrs. Mindy Reifer - Director of Curriculum, General Studies

Mr. David Katznelson - Executive Director


 

Early Childhood

Nursery

Mrs. Miriam Wachs (NA)        

Mrs. Jenny Silverstone (NB)

Mrs. Janet Schwarz (NA)

Mrs. Charni Rabinowitz (NB)

 

Pre-K

Mrs. Sima Bamberger (Pre-KA)

Mrs. Aviva Halpert (Pre-KB)

Mrs. Debbie Spier (Pre-KA)

Ms. Esther Rivka Leidner

Mrs. Simi Makowsky (Pre-KB)

Mrs. Chagit Dahan (Pre-KB)

 

Kindergarten

Mrs. Devorah O'Brien (KA)

Mrs. Esty Pasternak (KB)

Mrs. Ellen Pincus (KA)

Mrs. Adele Koolyk (KB)

 

Early Childhood Specialty Staff

Mrs. Jacqueline Borgen - Mitzvah Program

Mrs. Malky Lehmann ("Morah Malky")  - Music & Movement

Mrs. Batsheva Wiederman - Chalav U'Dvash

Mr. David Nulman - Music


 

Transitional Program

Mrs. Esther Waldman and Mrs. Cheryl Klein (Assistant)


 

Elementary School

First Grade

Boys and Girls Divisions

Mrs. Michal Cohen - Limudei Kodesh

Mrs. Malky Lehmann - Limudei Kodesh Assistant

Mrs. Beth Katznelson - General Studies

TBD - General Studies Assistant

 

Second Grade

Boys Division

    Girls Division

Rabbi Daniel Isaacs - Limudei Kodesh

    Mrs. Sarah Braun - L. Kodesh

Mrs. Julie Rappaport - L. K. Assistant

    TBD- L. K. Assistant

Mrs. Dana Elkobi - General Studies

    Mrs. Dana Elkobi - General Studies

Mrs. Lori Gordon - G. S. Assistant

    TBD - G. S. Assistant

 

Third Grade

Boys Division  

Girls Division

Rabbi Daniel Isaacs - L. Kodesh

Mrs. Chaya Moldaver - L. Kodesh

Mrs. Julie Rappaport - L. K. Assistant

Mrs. Julie Rappaport- L. K. Assistant

Mrs. Lori Gordon - General Studies

Mrs. Francie Brinn - General Studies

TBD - G. S. Assistant

TBD - G. S. Assistant

 

Fourth Grade

Boys Division

            Girls Division

Rabbi Don Braunfeld - Limudei Kodesh

            Mrs. Ora Koenig - Limudei Kodesh

TBD - L. K. Assistant

            TBD- L. K. Assistant

Mr. Steve Hirsch - General Studies

            Mr. Steve Hirsch - General Studies

TBD - G. S. Assistant

            TBD - G. S. Assistant


 

Middle School

5th Grade

Boys Division

     Girls Division

Rabbi Yosef Bendrihem - Gemara

     Mrs. Frieda Salb - Ch., N., TSBP, Lash

Rabbi Yakov Twerski - Ch., Navi, Dinim

 

Rabbi Daniel Isaacs - Lashon

 

Mrs. Ora Koenig - Lashon

                          Mrs. Mindy Goldfarb - Math

Mrs. Toby Rabinowitz - Math

     Mrs. Chaya Ginsberg - Math

Mrs. Nancy Tencic - Science

     Mrs. Nancy Tencic - Science

Mrs. Jennah Schuh - ELA

     Mrs. Alexandra Rosen - ELA

Mrs. Stacey Granata - Social Studies

     Mrs. Stacey Granata - Social Studies


6th Grade

Boys Division

Girls Division

Rabbi Yosef Bendrihem - Ch., Gem., Navi, and Dinim

Mrs. Tamar Weber - Ch., Navi, TSBP

Mrs. Ora Koenig - Lashon

Mrs. Rivka Wagner - Lashon

Mrs. Toby Rabinowitz- Math

Mrs. Mindy Goldfarb - Math

Mrs. Mindy Goldfarb - Math

Mrs. Chaya Ginsberg - Math

Mrs. Nancy Tencic - Science / S.S

Mrs. Nancy Tencic -Science/S.S.

Mrs. Mindy Reifer -ELA

Mrs. Mindy Reifer - ELA

 

 

Seventh Grade

Boys Division

            Girls Division

Rabbi Yochanan Schnall - Ch.,Gem., Navi, Dinim

           Rabbi Leible Chaitovsky - TSBP

 

           Mrs. Debby Jacobson - Ch., Navi

Mrs. Rivka Wagner - Lashon

           Mrs. Rivka Wagner - Lashon

Mrs. Toby Rabinowitz - Math

Mrs. Chaya Ginsberg - Math  

           Mrs. Mindy Goldfarb - Math

          

Mrs. Devorah Seltzer - Science

          Mrs. Devorah Seltzer - Science

Mr. Steven Hirsch - ELA

          Mrs. Alexandra Rosen - ELA

Mrs. Stacey Granata - Social Studies

          Mrs. Stacey Granata - Social Studies

 

Eighth Grade

Boys Division

      Girls Division

Rabbi Leible Chaitovsky - Gem., Navi, Dinim, Ch.

      Mrs. Rivka Wagner - Ch., Navi, Lashon

Mrs. Rivka Wagner - Lashon

Rabbi Yochanan Schnall - Lashon

      Rabbi Leible Chaitovsky - TSBP

Mrs. Mindy Goldfarb - Math 

Mrs. Toby Rabinowitz - Math

      Mrs. Mindy Goldfarb - Math 

      Mrs. Toby Rabinowitz - Math

Mrs. Devorah Seltzer - Science

      Mrs. Devorah Seltzer - Science

Mrs. Mindy Reifer - ELA

      Mrs. Mindy Reifer - ELA

Mrs. Stacey Granata - Social Studies

      Mrs. Stacey Granata - Social Studies


 

Specialty Staff

Mrs. Flo Zelcer - Gym

Mr. David Nulman - Music (Grades N-3), 5th Grade Music Enrichment

Mrs. Amy Bruschansky - Art (Grades 1-8)

                                                              

Resource Room

Mrs. Jennah Schuh - Assistant Principal, Resource Coordinator

Mrs. Chaya Ginsberg - Resource Support

Mrs. Ora Koenig /  Mrs. Tamar Weber - Limudei Kodesh Resource Support

 

Support Staff

Mrs. Karen Rosenthal - Education Office Manager

Mrs. Lisa Weber - Front Office Manager

Mrs.Geri Delaney - Business Office, Bookkeeper

Mrs. Ariella Ruderman - Secretary

Mr. Leszek Zelewski - Maintenance

  

East Ramapo Staff

Dr. Sarah Trichitella - Psychologist

Mrs. Patricia Geisel - Nurse

Mrs. Faygie Ringel - Reading Specialist

Mrs. Michelle Lazerwitz, CCC-SLP

Wed, October 18 2017 28 Tishrei 5778