FACULTY/STAFF

TEACHERS: Click here to access your ASHAR email.

♦   ADMINISTRATION   ♦   FACULTY   ♦   SPECIALTY STAFF   ♦   RESOURCE ROOM   ♦   SUPPORT STAFF   ♦   EAST RAMAPO STAFF   ♦ 

ADMINISTRATION

FACULTY

The following is an alphabetical list of the faculty by grade.  Please click on the links for more information.

EARLY CHILDHOOD                        BOYS                        GIRLS
Nursery                                              1st Grade                 1st Grade
Pre-K                                                  2nd Grade               2nd Grade
Kindergarten                                     3rd Grade                3rd Grade
Early Childhood Specialty Staff     4th Grade                4th Grade
                                                            5th Grade                5th Grade
Transitional Program                      6th Grade                6th Grade
                                                            7th Grade                7th Grade
                                                            8th Grade                8th Grade
                                                           Specialty Staff        Specialty Staff

♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦

NURSERY
Mrs. Miriam Wachs and Mrs. Janet Schwarz (Assistant) NA
Mrs. Jenny Silverstone and Mrs. Charni Rabinowitz (Assistant) NB
Mrs. Batsheva Wiederman - Chalav u'D'vash

PRE-K
Mrs. Sima Bamberger and Mrs. Debbie Spier (Assistant) Pre-KA
Mrs. Aviva Halpert and  Mrs. Simi MakowskyMrs. Simi Makowsky (Assistant) Pre-KB

KINDERGARTEN
Mrs. Devorah O'Brien and Mrs. Ellen Pincus (Assistant) KA
Mrs. Esty Pasternak and Mrs. Adele Koolyk (Assistant) KB

EARLY CHILDHOOD SPECIALTY STAFF
Mrs. Jacqueline Borgen - Mitzvah Program
Mrs. Malky Lehmann ("Morah Malky")  - Music & Movement
Mrs. Batsheva Wiederman - Chalav U'Dvash
Mr. David Nulman - Music

♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦

TRANSITIONAL PROGRAM

Mrs. Esther Waldman and Mrs. Cheryl Klein (Assistant)

♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦

FIRST GRADE BOYS  
Mrs. Michal Cohen - Limudei Kodesh
Mrs. Malky Lehmann - Limudei Kodesh Assistant
Mrs. Beth Katznelson - General Studies
Mrs. Lori Gordon - General Studies Assistant

♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦

FIRST GRADE GIRLS  
Mrs. Michal Cohen - Limudei Kodesh
Mrs. Malky Lehmann - Limudei Kodesh Assistant
Mrs. Beth Katznelson - General Studies
Mrs. Lori Gordon - General Studies Assistant

♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦

SECOND GRADE BOYS  
Rabbi Daniel Isaacs - Limudei Kodesh
Mrs. Julie Rappaport - Limudei Kodesh Assistant
Mrs. Dana Elkobi - General Studies
Ms. Pessy Schlessinger - General Studies Assistant

♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦

SECOND GRADE GIRLS  
Mrs. Sarah Braun - Limudei Kodesh
Mrs. Toby Kahalany - Limudei Kodesh Assistant
Mrs. Dana Elkobi - General Studies
Ms. Pessy Schlessinger - General Studies Assistant 

♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦

THIRD GRADE BOYS  
Rabbi Daniel Isaacs - Limudei Kodesh                      
Mrs. Julie Rappaport - Limudei Kodesh Assistant 
Mr. Josh Brenner - General Studies   
Mrs. Itta Lazarus - General Studies Assistant

♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦

THIRD GRADE GIRLS  
Mrs. Chaya Moldaver - Limudei Kodesh
Mrs. Julie Rappaport - Limudei Kodesh Assistant
Mrs. Francie Brinn - General Studies
Mrs. Itta Lazarus - General Studies Assistant

♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦

FOURTH GRADE BOYS  
Rabbi Don Braunfeld - Limudei Kodesh
Mrs. Itta Lazarus - Limudei Kodesh Assistant
Mr. Steve Hirsch - General Studies  
Mrs. Toby Kahalany - General Studies Assistant                                   

♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦

FOURTH GRADE GIRLS  
Mrs. Ora Koenig - Limudei Kodesh
Mr. Steve Hirsch - General Studies

♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦

FIFTH GRADE BOYS  
Rabbi Yosef Bendrihem - Gemara
Rabbi Yochanan Schnall - Chumash, Navi, Dinim
Rabbi Daniel Isaacs -  Lashon   
Mrs. Ora Koenig - Lashon
Mrs. Toby Rabinowitz - Math
Mrs. Nancy Tencic - Science
Mrs. Jennah Schuh - English Language Arts
Mrs. Stacey Granata - Social Studies

♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦

FIFTH GRADE GIRLS  
Mrs. Frieda Salb - Chumash, Navi, TSBP, Lashon
Mrs. Toby Rabinowitz - Math
Mrs. Nancy Tencic - Science
Mrs. Donna Schaer - English Language Arts
Mrs. Stacey Granata - Social Studies

♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦

SIXTH GRADE BOYS  
Rabbi Yosef Bendrihem - Gemara, Navi, and Dinim
Rabbi Leible Chaitovsky - Chumash
Mrs. Ora Koenig - Lashon
Mrs. Toby Rabinowitz / Mrs. Mindy Goldfarb - Math
Mrs. Nancy Tencic - Science / Social Studies
Mrs. Mindy Reifer - English Language Arts
 

♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦

SIXTH GRADE GIRLS  
Mrs. Tamar Weber - Chumash, Navi, TSBP
Mrs. Rivka Wagner - Lashon
Mrs. Toby Rabinowitz / Mrs. Mindy Goldfarb / Mrs. Chaya Ginsberg - Math
Mrs. Mindy Reifer - English Language Arts
Mrs. Nancy Tencic - Science, Social Studies

♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦

SEVENTH GRADE BOYS  
Rabbi Dani Staum - Gemara, Navi, Dinim
Rabbi Yosef Bendrihem - Chumash
Mrs. Rivka Wagner / Rabbi Yochanan Schnall- Lashon
Mrs. Mindy GoldfarbMrs. Chaya Ginsberg - Math                                           
Mr. Alexander Ellingwood - Science
Mrs. Mindy Reifer - English Language Arts
Mrs. Stacey Granata - Social Studies

♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦

SEVENTH GRADE GIRLS  
Rabbi Leible Chaitovsky - TSBP
Mrs. Debby Jacobson - Chumash, Navi
Mrs. Rivka Wagner - Lashon
Mrs. Toby Rabinowitz / Mrs. Mindy Goldfarb / Mrs. Chaya Ginsberg - Math    
Mr. Alexander Ellingwood - Science
Mrs. Mindy Reifer - English Language Arts
Mrs. Stacey Granata - Social Studies

♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦

EIGHTH GRADE BOYS
Rabbi Leible Chaitovsky - Gemara, Navi, Dinim, Chumash
Mrs. Rivka Wagner / Rabbi Yochanan Schnall - Lashon
Mrs. Mindy Goldfarb / Mrs. Toby Rabinowitz - Math
Mr. Alexander Ellingwood - Science
Mrs. Mindy Reifer - English Language Arts
Mrs. Stacey Granata - Social Studies

♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦

EIGHTH GRADE GIRLS  
Rabbi Leible Chaitovsky - TSBP
Mrs. Rivka Wagner - Chumash, Navi, Lashon
Mrs. Mindy Goldfarb / Mrs. Toby Rabinowitz - Math
Mr. Alexander Ellingwood - Science
Mrs. Mindy Reifer - English Language Arts
Mrs. Stacey Granata - Social Studies

♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦

SPECIALTY STAFF  
Mrs. Debby Jacobson - Chesed Coordinator and Director of Educational Programming
Mrs. Flo Zelcer - Gym / Student Services
Mr. David Nulman - Music (Grades N-3), 5th Grade Music Enrichment
Mrs. Amy Bruschansky - Art (Grades 1-8)
                                                               

♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦

RESOURCE ROOM

Mrs. Jennah Schuh - Assistant Principal, Resource Coordinator
Mrs. Chaya Ginsberg - Resource Support
Mrs. Ora Koenig - Limudei Kodesh Resource Support
Rabbi Dani Staum - Social Worker / Guidance

♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦

SUPPORT STAFF  
 Mrs. Karen Rosenthal - Education Office Manager
Mrs. Lisa Weber - Front Office Manager
Mrs.Geri DelaneyBusiness Office, Bookkeeper
Mrs. Ariella Ruderman - Secretary
Mr. Leszek Zelewski - Maintenance

♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦

EAST RAMAPO STAFF  
Dr. Sarah Trichitella - Psychologist
Mrs. Patricia Geisel  -  - Nurse
Mrs. Faygie Ringel - Reading Specialist
 

♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦

Wed, December 13 2017 25 Kislev 5778