Sign In Forgot Password

Faculty/Staff Directory

TEACHERS: Click here to access your ASHAR email.

Administration

Rabbi Ari Jacobson - Menahel / Dean

Mrs. Debby Jacobson - Principal, Girls Division

Mrs. Jacqueline Borgen - Principal, Early Childhood & First Grade

Mrs. Jennah Schuh - Assistant Principal, General Studies

Mrs. Mindy Reifer - Director of Curriculum, General Studies

Mr. David Katznelson - Executive Director


 

Early Childhood

Nursery

Mrs. Miriam Wachs (NA)        

Mrs. Jenny Silverstone (NB)

Mrs. Janet Schwarz (NA)  

Mrs. Charni Rabinowitz (NB)

Ms. Nofar Dahan (N)

 

Pre-K

Mrs. Sima Bamberger (PKA)

Mrs. Aviva Halpert (PKB)           

Mrs. Debbie Spier (PKA)

Ms. Esther Rivka Leidner (PKA)

Mrs. Shiffy Abboudi (PKB)

Mrs. Chagit Dahan (PKB)

 

Kindergarten

Mrs. Devorah O'Brien (KA) 

Mrs. Esty Pasternak (KB)    

Mrs. Ellen Pincus (KA)

Mrs. Simi Makowsky (KB)

Mrs. Itta Lazarus (KA)                    

Mrs. Ette Itzkowitz (KB)                   

 

Early Childhood Specialty Staff

Mrs. Jacqueline Borgen - Mitzvah Program

Mrs. Malky Lehmann ("Morah Malky")  - Music & Movement

Mrs. Batsheva Wiederman - Chalav U'Dvash

Mr. David Nulman - Music


 

Transitional Program

Mrs. Esther Waldman (T1, Program Lead Teacher) and Mrs. Cheryl Klein (T1 Assistant)

Mrs. Rochel Lean Wolf (T2) and Esther Schwed (T2 Assistant)


 

Elementary School

First Grade

Boys and Girls Divisions

Mrs. Michal Cohen - Limudei Kodesh

Mrs. Malky Lehmann - Limudei Kodesh Assistant

Mrs. Leah Lapa - Limudei Kodesh Assistant

Mrs. Beth Katznelson - General Studies

Ms. Jackie Harbison - General Studies Assistant

 

Second Grade

Boys Division

    Girls Division  

Rabbi Daniel Isaacs - Limudei Kodesh       

 Mrs. Naomi Beller - Limudei Kodesh

Mrs. Julie Rappaport - L. K. Assistant

Mrs. Chaya Rosenberg- L. K. Assistant

Mrs. Dana Elkobi - General Studies

Mrs. Dana Elkobi - General Studies

Mrs. Lori Gordon - G. S. Assistant

Ms. Rikki Kramer - G. S. Assistant

 

Third Grade

Boys Division  

Girls Division

Rabbi Daniel Isaacs - L. Kodesh

Mrs. Chaya Moldaver - L. Kodesh

Mrs. Julie Rappaport - L. K. Assistant

Mrs. Julie Rappaport- L. K. Assistant

Mrs. Lori Gordon - General Studies

Mrs. Francie Brinn - General Studies

TBD - G. S. Assistant

TBD - G. S. Assistant

 

Fourth Grade

Boys Division

            Girls Division

Rabbi Don Braunfeld - Limudei Kodesh

            Mrs. Ora Koenig - Limudei Kodesh

TBD - L. K. Assistant

            TBD- L. K. Assistant

Mr. Steve Hirsch - General Studies

            Mr. Steve Hirsch - General Studies

TBD - G. S. Assistant

            TBD - G. S. Assistant


 

Middle School

5th Grade

Boys Division

     Girls Division

Rabbi Yosef Bendrihem - Gemara

     Mrs. Frieda Salb - Ch., N., TSBP, Lash

Rabbi Yakov Twerski - Ch., Navi, Dinim

 

Rabbi Daniel Isaacs - Lashon

 

Mrs. Ora Koenig - Lashon

                          Mrs. Mindy Goldfarb - Math

Mrs. Toby Rabinowitz - Math

     Mrs. Chaya Ginsberg - Math

Mrs. Nancy Tencic - Science

     Mrs. Nancy Tencic - Science

Mrs. Jennah Schuh - ELA

     Mrs. Alexandra Rosen - ELA

Mrs. Stacey Granata - Social Studies

     Mrs. Stacey Granata - Social Studies


6th Grade

Boys Division

Girls Division

Rabbi Yosef Bendrihem - Ch., Gem., Navi, and Dinim

Mrs. Tamar Weber - Ch., Navi, TSBP

Mrs. Ora Koenig - Lashon

Mrs. Rivka Wagner - Lashon

Mrs. Toby Rabinowitz- Math

Mrs. Mindy Goldfarb - Math

Mrs. Mindy Goldfarb - Math

Mrs. Chaya Ginsberg - Math

Mrs. Nancy Tencic - Science / S.S

Mrs. Nancy Tencic -Science/S.S.

Mrs. Mindy Reifer -ELA

Mrs. Mindy Reifer - ELA

 

 

Seventh Grade

Boys Division

            Girls Division

Rabbi Yochanan Schnall - Ch.,Gem., Navi, Dinim

           Rabbi Leible Chaitovsky - TSBP

 

           Mrs. Debby Jacobson - Ch., Navi

Mrs. Rivka Wagner - Lashon

           Mrs. Rivka Wagner - Lashon

Mrs. Toby Rabinowitz - Math

Mrs. Chaya Ginsberg - Math  

           Mrs. Mindy Goldfarb - Math

          

Mrs. Devorah Seltzer - Science

          Mrs. Devorah Seltzer - Science

Mr. Steven Hirsch - ELA

          Mrs. Alexandra Rosen - ELA

Mrs. Stacey Granata - Social Studies

          Mrs. Stacey Granata - Social Studies

 

Eighth Grade

Boys Division

      Girls Division

Rabbi Leible Chaitovsky - Gem., Navi, Dinim, Ch.

      Mrs. Rivka Wagner - Ch., Navi, Lashon

Mrs. Rivka Wagner - Lashon

Rabbi Yochanan Schnall - Lashon

      Rabbi Leible Chaitovsky - TSBP

Mrs. Mindy Goldfarb - Math 

Mrs. Toby Rabinowitz - Math

      Mrs. Mindy Goldfarb - Math 

      Mrs. Toby Rabinowitz - Math

Mrs. Devorah Seltzer - Science

      Mrs. Devorah Seltzer - Science

Mrs. Mindy Reifer - ELA

      Mrs. Mindy Reifer - ELA

Mrs. Stacey Granata - Social Studies

      Mrs. Stacey Granata - Social Studies


 

Specialty Staff

Mrs. Flo Zelcer - Gym

Mr. David Nulman - Music (Grades N-3), 5th Grade Music Enrichment

Mrs. Amy Bruschansky - Art (Grades 1-8)

                                                              

Resource Room

Mrs. Jennah Schuh - Assistant Principal, Resource Coordinator

Mrs. Chaya Ginsberg - Resource Support

Mrs. Ora Koenig /  Mrs. Tamar Weber - Limudei Kodesh Resource Support

 

Support Staff

Mrs. Karen Rosenthal - Education Office Manager

Mrs. Lisa Weber - Front Office Manager

Mrs.Geri Delaney - Business Office, Bookkeeper

Mrs. Ariella Ruderman - Secretary

Mr. Leszek Zelewski - Maintenance

  

East Ramapo Staff

Dr. Sarah Trichitella - Psychologist

Mrs. Patricia Geisel - Nurse

Mrs. Faygie Ringel - Reading Specialist

Mrs. Michelle Lazerwitz, CCC-SLP

Tue, December 11 2018 3 Tevet 5779